Moon Metropolis – dizajnérsky denník

V poslednom článku som spomínal, ako som sa nedávno zapojil do súťaže v dizajne spoločenskej hry. Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako celý tento proces prebiehal, s čim všetkým som sa stretol a ako som riešil problémy pri dizajne hry Moon Metropolis.

Nápad

Téma súťaže bola dice mitigation (upravovanie hodnôt na kockách). V období, keď som sa o súťaži dozvedel, sme zrovna cestovali na výstavu hier Essen Spiel. Tu som vyskúšal množstvo hier, no žiadna z nich mi neposlúžila ako námet na hru do súťaže. Dokonca ani kockový Mars nie.

Vrátil som sa domov bez dobrého nápadu. Času ostávalo už celkom málo, rozhodol som sa preto pre malú, ale komplexnú hru. A keď sa povie táto kombinácia, napadne mi hneď firma Button Shy Games. Toto vydavateľstvo sa špecializuje na hry s 18 kartami a pravidlami na jednom obojstrannom liste papiera. Spomenul som si na ich hru – Tussie Mussie – ktorá je postavená na mechanike I split, you choose.

V hre Tussie Mussie sa hráči striedajú na ťahoch. Aktívny hráč si potiahne dve karty, jednu z nich ponúkne súperovi lícom nahor, druhú lícom nadol. Súper si potom jednu z nich vyberie pre seba, druhá ostáva aktívnemu hráčovi. Povedal som si, skúsim toto, ale s kockami! Nápad na hlavnú mechaniku hry bol na svete. Následne stačilo vymyslieť zaujímavú tému, a práce na hre mohli začať.

Zápisník s prvotnými nápadmi na hru Moon Metropolis
Prvotné nápady na Moon Metropolis

Dizajn

Pre nedostatok času táto hra prešla iba troma verziami. Nemal som ani priestor na zmenu témy, takže som sa rovno pustil do tvorby grafiky pre mesačné budovy. A práve tvorbou grafiky som strávil najviac času, čo nie je z môjho pohľadu ideálne.

Hra sa od prvého dizajnu vlastne veľmi ani nezmenila. Od začiatku bola hra jednoduchá. Vo svojom ťahu aktívny hráč tajne (za zástenou) hodí všetky dostupné kocky. Rozdelí ich potom na dve rovnaké skupiny, a jednu z nich ponúkne súperovi. Ten sa rozhodne, či si vezme ponúkané kocky, alebo tie skryté. Následne sa hráči striedajú v ťahoch, pomocou kociek alebo pracovníkov aktivujú budovy v spoločnej metropole. Potom má každý možnosť postaviť nové budovy, za čo získa body. A takto ďalej až do konca hry, kedy si hráči porovnajú skóre.

S druhou verziou som veľa budov upravil. Pridal som typy budov, ktoré mali rôzne funkcie. Napríklad pri stavbe obytných budov vedľa kultúrnych hráči získali body navyše. Taktiež som pri prvom teste pochopil, o čo v tej hre vlastne ide, a upravil podľa toho karty budov. V tejto verzií som vymyslel Zemské kontrakty. Sú to karty, ktoré mierne upravujú pravidlá hry. V každej hre sú použité dve, takže značne vylepšujú znovuhrateľnosť.

Túto verziu hry som pár krát otestoval, pomenil pár hodnôt kvôli vyváženosti, a hra bola pripravená na odovzdanie.

Moon metropolis – digitálny prototyp

Problémy a riešenia

Hlavným problémom, s ktorým som sa stretol, bol nedostatok času. O súťaži som sa dozvedel neskoro, takže som nestíhal spraviť aj grafiku, aj pracovať na dizajne. Nanešťastie som sa rozhodol zle a venoval drvivú väčšinu času práve grafike. Hru som tak otestoval iba tri krát, čo je žalostne málo.

Samotný dizajn hlavnej mechaniky hry testovaniu ešte viac uškodil. Celá hra je postavená na mechanike I split, you choose. Táto mechanika potrebuje pre svoje fungovanie dvoch hráčov, nedokázal som teda hru testovať sám.

V prvotnom dizajne hráči dostávali fixné body za postavenie budovy. To viedlo k optimalizácií ťahov, no v konečnom dôsledku bolo nezaujímavé. Vyriešil som to pridaním bodovacích kariet. Sú dvoch typov: jednoduchšie pridávajú 1 bod, vylepšené ponúkajú 1 až 3 body. Touto jednoduchou úpravou sa mi podarilo do hry vniesť novú vrstvu risku, a tiež až do konca hry nebolo jasné, kto vyhral.

Moon Metropolis – Zemské kontrakty

Ako to dopadlo?

Prvé kolko súťaže skončilo, do Moon Metropolis sa do semifinále nedostal. Prekvapený nie som, keďže som testovaniu a samotnému dizajnu venoval tak málo času. Čo bude s touto hrou ďalej? Ja som nad ňou ešte palicu nezlomil, budem sa jej ďalej venovať, testovať ju, opravovať, a snáď ju jedného dňa aj dokončím.

Dúfam, že ťa tento dizajnérsky denník zaujal. Chystám sa ich písať viac. Ak máš akékoľvek otázky alebo komentáre, neváhaj a napíš nám!


Comments

Jedna odpoveď na na “Moon Metropolis – dizajnérsky denník”

  1. Nevadi Pandora, snaha sa ceni.
    Will be back stronger

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *